Методика словникової роботи.
Сукупність усіх слів, наявних у будь-якій мові, називають словниковим складом мови. Слово – будівельний матеріал мови, основна її одиниця. Оволодіння мовою неможливо, якщо не засвоєно певної кількості слів.
Під час навчання англійської мови на початковому етапі, діти повинні засвоювати пряме лексичне значення слів. Добираючи слова для занять з англійської мови вчитель повинен керуватися тематичним принципом введення лексики. Тематичний принцип дозволяє не тільки знайомити дітей з новими словами, а й включає їх в активне розмовне мовлення, допомагає будувати діалоги з відповідної теми, складати розповіді у межах однієї теми.
Теми для занять вчитель добирає згідно програми навчання англійської мови на початковому етапі та враховує вік дітей та рівень їх знань. (Теми занять відповідно до віку дітей див. тему № 3 «Завдання й зміст навчання дітей англійської мови на початковому етапі»)
Вводячи нову лексику, обов’язково слід пам’ятати про принцип обмеженого словникового мінімуму, нормування кількості нових слів на кожному занятті відповідно до віку дітей, теми, року чи етапу навчання. Так, під час навчання англійської мови дітей 4-го року життя рекомендується вводити два – чотири нових слова. Діти 5-го року життя можуть засвоїти від трьох до п’яти нових слів на заняття. Діти 6-го року життя спроможні засвоїти від п’яти до восьми нових англійських слів на занятті.
Після введення нових слів їх потрібно закріпити. З цією метою вчитель може використовувати різноманітні ігри, такі як «Покажи малюнок», «Луна», «Чого не має?» «Пошкоджений телефон» та ін.
Наведемо приклад заняття з англійської мови для дітей 4-го року життя з теми «Іграшки», на якому демонструється методика введення лексичних одниць.
Тема: «Іграшки».
Мета: ознайомити дітей з лексичними одиницями a bear, a hare, a dog, a frog та закріпити їх під час гри.
Хід заняття:
1. Організаційний момент: Вчитель: Hi, children! (Привіт, діти!) Мені дуже приємно бачити вас сьогодні. Ми продовжуємо вивчати англійську мову і взнаємо з вами як англійською мовою будуть ведмідь, заєць, песик та жаба.
2. Фонетична зарядка: Вчитель: На минулих заняттях ми з вами познайомилися з «Казочкою про язичок». Давайте пригадаємо деякі пригоди язичка з цієї казочки. Діти, пригадайте як язичок кидав камінчики у ставок? (Вчитель по кожному епізоду з казочки показує малюнок, діти промовляють звуки, вчитель виправляє помилки).
Діти: [b], [b], [b].
Вчитель: А як язичок спав і дихав?
Діти: [h], [h], [h].
Вчитель: Пригадайте, як фиркав перший їжачок?
Діти: [f], [f], [f].
Вчитель: Подивіться на цього чудового гномика. Пам’ятаєте, як його звуть?
Діти: [εə], [εə], [εə].
3.Пояснення нового матеріалу: Вчитель: Діти, подивіться на цих чудових ведмедика, зайчика, песика та жабку (Вчитель ставить перед дітьми на стіл ведмедика, зайчика, песика та жабку). Сьогодні ми взнаємо як англійською будуть назви цих тварин. (Вчитель бере у руки ведмедика). Діти, англійською ведмедик буде a bear. Для того, щоб правильно промовити це слово давайте пригадаємо як язичок лежав і стогнав коли він захворів? (Вчитель показує дітям малюнки з казки).
Діти: [ə], [ə], [ə].
Вчитель: Пригадайте, як язичок кидав камінчики у ставок?
Діти: [b], [b], [b].
Вчитель: А як звуть цього чудового гномика?
Діти: [εə], [εə], [εə].
Вчитель: Добре, а зараз давайте промовимо усі звука разом [ə, bεə].
Діти: [ə, bεə].
(Діти повторюють слово усі хором, потім кожна дитина повторює слово окремо, вчитель виправляє помилки, потім діти повторюють слово знову хором).
Вчитель: Добре! (Вчитель бере у руки зайчика.) Діти, подивіться на цього чудового зайчика. Англійською зайчик буде a hare. Для того, щоб правильно промовити це слово, пригадайте з «Казочки про язичок» як язичок лежав і стогнав коли він захворів? (Вчитель показує дітям малюнки з казки).
Діти: [ə], [ə], [ə].
Вчитель: А як язичок спав і дихав?
Діти: [h], [h], [h].
Вчитель: А як звуть цього чудового гномика?
Діти: [εə], [εə], [εə].
Вчитель: Добре! А зараз давайте промовимо всі звуки разом [ə, hεə].
(Діти повторюють слово усі хором, потім кожна дитина повторює слово окремо, вчитель виправляє помилки, потім діти повторюють слово знову хором).
3.Фізкультхвилинка. Діти, ви втомилися? Давайте виконаємо команди. (Діти підводяться зі стільців і виконують команди за вчителем.) Команди: Run! Jump! Hop! Clap! Stop! (Діти рухаються, а також запам’ятовують дієслова руху).
Продовження пояснення нового матеріалу.
Вчитель: Діти, подивіться на цього песика. (Вчитель бере у руки песика). Англійською песик буде a dog. Для того, щоб правильно промовити це слово, пригадайте як язичок лежав і стогнав коли він захворів? (Вчитель показує дітям малюнки з казки).
Діти: [ə], [ə], [ə].
Вчитель: Який звук промовляв язичок коли плигав на стелю?
Діти: [d], [d], [d].
Вчитель: Який звук промовив язичок, коли в нього боліло горлечко?
Діти: [o], [o], [o].
Вчитель: Діти, пригадайте, як на фермі загелготали англійські гуси?
Діти: [g], [g], [g].
Вчитель: Добре! А зараз давайте промовимо усі звуки разом [ə, d o g]
(Діти повторюють слово усі хором, потім кожна дитина повторює слово окремо, вчитель виправляє помилки, потім діти повторюють слово знову хором).
Вчитель: Молодці! Діти, подивіться на цю жабку. (Вчитель бере у руки жабку). Англійською жабка буде a frog. Для того, щоб правильно промовити це слово, пригадайте як язичок лежав і стогнав, коли захворів. (Вчитель показує малюнки з «Казочки про язичок»).
Діти: [ə], [ə], [ə].
Вчитель: А як фиркав перший їжачок?
Діти: [f], [f], [f].
Вчитель: Пригадайте, як на фермі рикала англійська собака?
Діти: [r], [r], [r].
Вчитель: Який звук промовив язичок, коли в нього боліло горлечко?
Діти: [o], [o], [o].
Вчитель: Діти, пригадайте, як на фермі загелготали англійські гуси?
Діти: [g], [g], [g].
Вчитель: Добре! Давайте промовимо усі звуки разом [ə, f r o g].
(Діти повторюють слово усі хором, потім кожна дитина повторює слово окремо, вчитель виправляє помилки, потім діти повторюють слово знову хором).
4. Ігри на закріплення нового матеріалу. Вчитель: Діти! Давайте пограємо з вами у цікаву гру, яка називається «Покажи малюнок». (Вчитель роздає дітям листок паперу, на якому зображені ведмедик, зайчик, песик та жабка. Вчитель промовляє назви тварин англійською, а діти повинні показати їх на папері). Вчитель: Добре! А зараз давайте пограємо у гру «Луна». Я пошепки буду говорити назви тварин, а ви повинні правильно повторити, показати їх на папері і перекласти на українську мову. (Вчитель пошепки називає назви тварин, діти вголос повторюють вголос і показують тварин на папері).
Вчитель: Давайте пограємо ще в одну гарну гру, яка має назву «Пошкоджений телефон». (Вчитель ділить групу на дві частини, обирає у кожній команді ведучого і на вухо пошепки говорить назви тварин. Діти по черзі передають один одному слова і перемагає та команда, яка перша «без пошкодження» правильно промовить сказане вчителем слово.
5. Завершення заняття та підведення підсумків. Діти, ви дуже гарно попрацювали сьогодні на занятті. Ви сьогодні взнали як англійською буде ведмедик, зайчик, песик та жабка. (Вчитель бере ведмедика в руки). Як англійською мовою буде ведмедик? (Вчитель допомагає дітям промовити всі вивчені на уроці слова).
Діти: А bear.
Вчитель: А як англійською мовою буде зайчик? (Вчитель бере в руки зайчика).
Діти: А hare.
Вчитель: Пригадайте, як англійською мовою буде песик? (Вчитель бере в руки песика).
Діти: А dog.
Вчитель: І як англійською мовою буде жабка? (Вчитель бере в руки жабку).
Діти: А frog.
Вчитель : Добре! Вдома ви можете розмалювати ведмедика, зайчика, песика та жабку на листі паперу і розказати своїй родині та друзям як англійською мовою будуть назви цих тварин. Наше заняття сьогодні закінчено. До побачення. Bye!
З метою не примусового та цікавого засвоєння лексичного матеріалу вчитель може пропонувати дітям українські вірші з введенням окремих англійських слів. Вони використовуються на заняттях з метою закріплення нового лексичного матеріалу, або можуть носити випереджальний характер.
Так, під час вивчення теми «Іграшки» для дітей 4-го року життя можна використовувати такі вірші:
В зоопарку розсмішити
Всіх нас зможуть мавпенятка.
Намагайтесь не забути
“Monkey” – англійською мавпенятко.
Пам’ятай, що пташка “bird”,
рибка буде “fish”,
а метелика, просто знай,
називають “butterfly”.
Можна в Африці не бути.
Досить просто Вам почути.
“Camel” зветься так верблюд.
Безліч звірів з ним живуть.
Взимку спить ведмідь в берлозі.
“Bear” завжди на сторозі.
Заєць – “hare” на морозі
Мерзне бідний на дорозі. (Див. додаток ).
Отже, оволодіння звуковимовою відбувається за допомогою казкових героїв та пригод язичка з «Казочки про язичок», що дає можливість навчити дітей промовляти англійські звуки окремо. Діти на основі сполучення звуків навчаються правильно промовляти англійські слова. Вивчення слів дітьми відбувається усвідомлено, що, у свою чергу, гарантує їх зацікавленість і активну діяльність на занятті.
Питання для самоконтролю:
Які завдання висуваються перед вчителем англійської мови під час навчання дітей вимови англійських звуків?
Як пропонується навчати дітей на початковому етапі промовляти англійські звуки?
Яка методика введення лексичних одиниць на заняттях англійської на початковому етапі? Наведіть приклади.
З якою метою на заняттях англійської мови використовуються українські вірші з окремими англійськими словами? Які вірші можливо використовувати? Наведіть приклади.
- Мета та завдання навчальної дисципліни
- Програма навчальної дисципліни
- 4. Структура навчальної дисципліни
- 5. Теми практичних занять
- 6. Теми індивідуальних занять
- Питання для самостійної роботи
- 12. Розподіл балів, які отримують студенти
- Рекомендована література Основна
- Дотаткова
- Тема 1: Психолого-педагогічні засади навчання англійської мови на початковому етапі.
- 1. Раннє навчання іноземної мови як об’єкт наукового дослідження.
- 2. Вікові особливості дітей четвертого-шостого року життя.
- 3. Мета та завдання навчання. Загальні принципи навчання дітей англійської мови на початковому етапі.
- Тема 2: Характеристика методів навчання англійської мови дітей на початковому етапі
- Методи навчання дітей англійської мови та їх функції. Залежність методів навчання від віку дітей.
- 2. Ігрові методи як основа навчального процесу. Особливості типології дидактичних ігор на заняттях.
- 3. Структура та методика проведення занять з англійської мови на початковому етапі. Типологія занять.
- 6. Завершення заняття та підведення підсумків.
- Тема 3: Завдання та зміст навчання дітей англійської мови на початковому етапі.
- 1. Зміст навчання дітей англійської мови 4-го року життя.
- Зміст навчання дітей англійської мови 5-го року життя.
- 3. Зміст навчання дітей англійської мови 6-го року життя.
- Тема 4: Методика навчання та розвитку англійського мовлення.
- Методика навчання дітей вимови англійських звуків.
- Методика словникової роботи.
- Тема 5: «Методика навчання дітей граматики на початковому етапі».
- 1. Відомості про граматику англійської мови на початковому етапі.
- 2. Методика пояснення граматичних явищ англійської мови на початковому етапі.
- 3. Відбір ігор під час навчання граматики на початковому етапі.
- Тема: Методика навчання аудіювання на початковому етапі Тема: Вимоги до мовлення вчителів англійської мови План
- 2. Вимоги щодо формування культури мовлення майбутніх вчителів англійської мови .
- Тема: Методика організації театрально-ігрової діяльності англійською мовою дітей дошкільного віку
- Додатки Додаток
- 3. Повторення матеріалу попереднього заняття.
- 4.Фізкультхвилинка.
- 5. Пояснення нового матеріалу.
- Додаток Вірші про тварин