logo
Навч

3. Структура та методика проведення занять з англійської мови на початковому етапі. Типологія занять.

Заняття з англійської мови на початковому етапі проводяться 1-3 рази на тиждень або зранку, або після сну. Тривалість занять залежить від вікової групи дітей: з дітьми 4-го року життя – до 15 хв., 5-го р.ж. – 15-20 хв., 6-го р.ж. 20 – 25 хв., 7-го р.ж. – 25-35 хв.

Вчитель англійської мови готує план-конспект заняття, який може бути коротким або розгорнутим. На початку конспекту вказується дата проведення, порядковий номер, група, мета, підтема, цілі, а потім послідовно викладається хід заняття у вигляді докладного сценарію. Структура заняття орієнтовно така:

  1. Організаційний момент. Вступна бесіда.

  2. Фонетична розминка, показ артикуляції звуків, які будуть у словах уроку, або звуків, що викликають труднощі. Римівки. Вірші.

  3. Словникова робота за темою (повторення матеріалу попереднього заняття).

  4. Фізкультхвилинка.

  5. Пояснення нового матеріалу.

  6. Ігри на закріплення нового матеріалу.

  7. Завершення заняття та підведення підсумків.

В залежності від віку дітей, теми та об’єму матеріалу структура заняття може змінюватись. Так, після фонетичної зарядки вчитель може перейти до пояснення нового матеріалу. Якщо вчитель помічає, що увага дітей зменшується доречно провести фізкультхвилинку і продовжити пояснення матеріалу. Вчителю необхідно творчо підходити до планування заняття і намагатись не перевантажувати етапи занять, оскільки діти дошкільного віку швидко втомлюються і їх зацікавленість швидко зникає. Від майстерності вчителя залежить активна навчальна діяльність дітей на занятті англійської мови.

Наведемо приклади занять з англійської мови на початковому етапі для різних вікових груп.

Заняття з теми "Знайомство" (для дітей 4-го року життя)

Тема: Знайомство.

Мета: навчати дітей правильно вимовляти голосні звуки [аі] та [еі], приголосні звуки [m], [k], [h], [b], [t] за допомогою "Казочки про язичок". Назвати свое ім'я, ім'я гостей (Мikе, Каtе) та своїх товаршшв, вживати фразу "I’m". Навчати дітей вітатися та прощатися, використовуючи фрази "Нi!" та "Вуе!". Виконувати дії за командами, які подаються англійською мовою (Нор! Stор! Наnds uр!).

Хід заняття:

1.Організаційний момент. Добрий день, діти! Мені дуже приємно бачити вас. Ми продовжуємо вивчати з вами англійську мову. І сьогодні ми навчимося з вами вітатися та прощатися англійською мовою та познайомимося з дітьми з Англії.

2. Пояснення нового матеріалу. Вчитель: Діти, сьогодні до нас у гості приїхали з Англії оці гарні хлопчик та дівчинка. (Вчитель тримає у руках дві ляльки і показує їх дігям). Вони не розуміють української мови, тому з ними треба привітатись англійською. Треба сказати: "Нi" – Привіт! Для того, щоб правильно сказати це слово, пригадайте, як язичок спав?

Діти: [ h, h, h, h, h].

Вчитель: Правильно. А як звали гномика, який прийшов до язичка , коли той заснув?

Діти: [аі, аі, аі,].

Вчитель: Правильно. А тепер наберіть повні легені повігря і, видихаючі, скажіть: "Ні!" – "Привіт!" Дуже добре! Тепер наші гості зрозуміли, що ви до них привітались. А тепер кожний з вас, привітайтеся до наших гостей. (Вчитель підходить до кожної дитини, озвучує ляльок, діти вітаються з ляльками, вчитель слідкує за правильним вимовленням слів).

Вчитель: Дітн, а ви знаете, як вас звати?

Діти: Мене звати Наталка. Мене звати Миколка.

Вчитель: У цього хлопчика і у цієї дівчинки також є ім'я. Але вони незвичайні, тому що ці діти англійці. Ось цю дівчинку звати Каtе, а цього хлопчика звати Міке. Вони дуже бажають познайомитися з вами. Вчитель озвучуе ляльок: "I’m Міке" – "Мене звати Майк!" (говорить ця лялька-хлопчик). "I’m Каtе!" – "Мене звати Кейт" (говорить ця лялька - дівчинка). Познайомтеся, діти, будь ласка. Для того, щоб вас зрозуміли наші гості, треба сказати " I’m" і назвати своє ім'я. (Вчитель пригадує казочку про язичок з метою правильного промовляння звуків, потім підходить до кожної дитини, озвучує ляльок і діти називають своє ім'я, будують діалог).

3. Фізкультхвилинка. Вчитель: Діти, ви втомилися?

Діти: Так!

Вчитель: Давайте всі станемо на зарядку. Тільки я буду виконувати англійську зарядку, щоб наші гості зрозуміли нас і робили її разом з нами.

Вчитель виконуе вправи, супроводжує їх англійською мовою, діти по-вторюють за вихователем. Вчитель не ставить мети вивчення цих команд англіською. Головне, щоб діти рухались. (Команди: Нор! – Плигати на одній нозі! Stор! – Зупинитись. Наnds uр! – Руки у верх.).

Продовження пояснення нового матеріалу. Вчитель «Я бачу, що наші гості вже поспішають додому. Треба з ними попрощатись. Для цього треба сказати англійською «Вуе!" – «До побачення!». Вчитель знову пригадує «Казочку про язичок», підходить до кожної дитини, прощається, звертає увагу на вимову слова.

4. Гра на закріплення нового матеріалу. Вчитель пропонує гру "Луна". Навмисно каже слова тихенько, щоб діти взнали слова, які вивчались упродовж заняття.

5. Завершення заняття та підведення підсумків. Вчитель: Діти, хто сьогодні до нас завітав у гості із Англії?

Діти: Хлопчик Мikе і дівчинка Каtе.

Вчитель: Якщо ми хочемо привітатись з нашими гостями, яке слово необхідно сказати?

Діти: "Ні!"

Вчитель: Якщо ви хочете познайомитись з гостями, що необхідно сказати?

Діти: "I’m Natalka", "I’m Sasha".

Вчитель: А якщо ми хочемо попрощатись з нашими гостями, яке англійське слово необхідно сказати?

Діти: «Вуе!"

Вихователь: Ви молодці! Тепер ви знаєте як вітатись та прощатись англійською мовою, а також як познайомитись з гостями. Я також попрощаюся з вами англійською мовою. «Вуе!" (Вчитель прощається з кожною дитиною, звертає увагу на правильне промовляння звуків).

Заняття з теми «Продукти харчування» (для дітей 5-го року життя).

Тема: „Продукти харчування”

Мета: закріпити знання дітьми лексичних одиниць з тем „Продукти харчування” та закріпити назви тварин; вивчити пісню „Give me some honey” (Дай мені меду).

Хід заняття:

1. Організаційний момент. Hello, children! I’m very glad to see you! (Привіт, діти! Мені дуже приємно вас бачити!)

2. Фонетична гімнастика. Пригадайте римівку, яку ми вивчили з вами на попередньому занятті. (Римівка: I can see a cat. I can see a bat. I can see a house. I can see a mouse. Для того, щоб допомогти дітям, вихователь промовляє початок речення I can see... і по черзі показує малюнки кішки, кажана, будинку і миші. Діти хором завершують фразу, промовляючи англійською мовою слова. Потім окремо кожна дитина, використовуючи малюнки, розказує римівку, вихователь виправляє помилки.)

3. Пояснення нового матеріалу. Сьогодні, діти, ми вивчимо пісню, яка має назву „Give me some honey” (Дай мені меду). (Вихователь демонструє пари малюнків: ведмідь – мед; заєць – капуста; півник – зерно; собака – м’ясо і говорить слова пісні, показує відповідні малюнки. Наприклад: Give me some honey – показує малюнoк з медом – says the bear – показує малюнок з ведмедем; Give me some cabbage – показує малюнок з капустою – says the hear – показує малюнок зайця; Give me some corn – показує малюнок з зображенням зерна – says the cock – говорить півник; Give me some meat – показує малюнок з зображенням м’яса – says the dog – говорить собака. Слова повторюються з дітьми хором декілька разів. Потім кожна дитина показує малюнки і промовляє слова. Вихователь включає магнітофонний запис пісні і діти співають пісню хором два рази з виконавцем, а потім 2 рази самостійно.)

4. Фізкультхвилинка. Children, are you tired? Діти, ви стомилися? Давайте виконаємо команди. (Діти підіймаються зі стільців і виконують команди, що пов’язані з темою „Продукти харчування”: Eat cabbage! Eat honey! Drink coffee! Lay the table! Take sweets!)

5. ГраЗіпсований телефон”. Children, let’s play a game! Діти, давайте пограємо! Гра називається „Зіпсований телефон”. Тільки сьогодні ви будете пошепки передавати один одному на вухо слова пісні „Give me some honey” (Дай мені меду). (Під час гри діти закріплюють слова пісні “Give me some honey” (Дай мені меду), передаючи їх пошепки один одному на вухо).

6. Завершення заняття та підведення підсумків. Сьогодні, діти, на занятті з англійської мови ми повторили з вами римівку і вивчили нову пісню „Give me some honey” (Дай мені меду), яку ви зможете заспівати своїм товаришам і батькам. Бажаю вам всього найкращого! Good-bye!

Наведемо приклад проведення заняття в дошкільному навча­льному закладі з англійської мови з теми "Англійська абетка", на якому відбувається ознайомлення дітей з англійською літе­рою "А" ("а") і звуками, які вона може давати у різних випад­ках читання (для дітей 6-го року життя).

Однією з особливостей англійської мови є наявність транскрипції, що становить собою своєрідний код до англійського слова, яке написане англійськими літерами. У дітей у початковій школі під час навчання англійської мови виникають труднощі через незбіжність правил читання слів по транскрипції і по літерах. Тому, дуже важливо вже в дошкільному віці знайомити дітей із літерами англійської абетки і звуками, що їм відповідають, навчати їх читати і записувати в транскрипційному вигляді слова.

Заняття 1.

Тема: "Англійська абетка'".

Мета: ознайомити дітей з великою англійською літерою "А" та маленькою англійською літерою "а" і звуками [еi], [æ], [ə], що відповідають англійській літері "А"' ("а"), форму­вати первинні навички письма великої англійської літе­ри "А" та маленької англійської літери "а" і звуків [еi], [æ], [ə] та їх читання.

Хід заняття:

1. Організаційний момент. Вчитель: Ні, children! I'm very glad to see you! (Привіт, діти! Я дуже рада бачити вас). Зараз у нас буде заняття з англійської мови. Діти, на минулому занятті ми з вами вивчили новий вірш "Spring is green" ("Весна зеле­на").

2. Фонетична зарядка. Вчитель: Давайте повторимо вірш "Spring is green" ("Весна зелена"). (Вірш: Spring is green. Summer is bright. Autumn is yellow. Winter is white. Весна зелена. Літо яск­раве. Осінь жовта. Зима біла. Вчитель промовляє початок речення і демонструє по черзі малюнки з зображенням пір року, а діти завершують речення хором. Потім вчитель пропонує кожній дитині розказати вірш і виправляє помилки.)

3. Пояснення нового матеріалу. Вчитель: Сьогодні, діти, ми розпочи­наємо вивчати англійську абетку. За допомогою англійських літер ви зможете навчитись чигати і писати англійські слова та речення. Давайте познайомимося з першою англійською літе­рою "А" ("а") (вчитель демонструє велику англійську літеру "А" і маленьку англійську літеру "а", пояснює правильність її промовляння і пропонує промовити її дітям. Діти спочатку про­мовляють англійську літеру "А" ("а") хором, а потім кожна ди­тина самостійно. Вчитель виправляє помилки у промовлян­ні).

Вчитель: Послухайте, діти, казку, яка має назву "Родина місіс "А" ("а")", про чарівну англійську літеру '"А" ("а") та її синів. У країні Англії живе чарівна англійська літера "А" ("а") і її три сина. Першого сина звуть [еі] (вчитель демонструє звук [еі], пояснює як його правильно промовити і пропонує промо­вити його дітям. Спочатку діти промовляють звук [еі] хором, а потів по черзі кожна дитина промовляє самостійно. Вчитель виправляє помилки). У першого сина [еі] є чудовий будинок, який захищає його від спеки та холоду. Дверцята і вікна його будинку завжди зачинені (вихователь звертає увагу на квадратні дужки, в яких розташований звук). Другого сина англійської літери "А" ("а") звуть [æ] (вихователь демонструє звук [æ], по­яснює як його правильно промовити і пропонує промовити його дітям. Спочатку діти промовляють звук [æ] хором, а потім по черзі кожна дитина промовляє самостійно. Вчитель виправ­ляє помилки). Подивіться, діти, у другого сина [æ] також є влас­ний будиночок, у якому також завжди зачинені дверцята та вік­на. А цього чудового, наймолодшого сина англійської літери "А" ("а") звуть [ə] (вчитель демонструє звук [ə], пояснює його правильне промовляння і пропонує промовити його дітям. Спочатку діти промовляють звук [ə] хором, а потів по черзі кож­на дитина промовляє самостійно. Вчитель виправляє помил­ки та звертає увагу дітей на квадратні дужки-будиночок, у якому живе наймолодший син літери "А" ("а") [ ə]).

4. Фізкультхвилинка. Вчитель: Children, are you tired? Let's have a rest! (Діти, ви стомились? Давайте відпочинемо!) Я буду давати вам команди, а ви їх будете виконувати. (Діти підійма­ються зі своїх стільців і виконують команди, що пов'язані з по­передніми темами: Play chess! Play hockey! Play basketball! Play tennis! Play hide-and-seek! Skate! Ski! Fly!).

5. Гра "Завітаємо до родини місіс ''А" ("а"). Вчитель: Сьогодні, діти, ви познайомились із англійською літерою "А" ("а") та її синами [еi], [æ], [ə]. Давайте ми з вами спробуємо написати велику літеру "А" і маленьку літеру "а" та ім'я її синів у ваших зошитах (вчитель роздає дітям зошити в клітинку та кулькові ручки. На першому аркуші вже є зразки написання великої англійської літери "А" і маленької літери "а" та звуків [еi], [æ], [ə]. Перед початком написання дітьми великої і малень­кої літери "А" ("а") і звуків [еi], [æ], [ə] у зошиті вчитель на дошці, показує, як правильно їх писати. Потім пропонує дітям "прописати" їх у повітрі. Вчитель допомагає кожній дитині прописати велику англійську літеру "А" і маленьку англійську літеру "а" та звуки [еi], [æ], [ə] в зошиті поряд зі зразками. Під час написання звуків [еi], [æ], [ə] вчитель звертає увагу на те, що обов'язково ці звуки повинні бути у квадратних дужках-будиночках).